İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerileri

Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerileri 1. bölümünde sizlere güncellenen eğitim anlayışından bahsedeceğiz. Daha sonrasında ise eğitim hayatınızda kullanabileceğiniz oldukça önemli gördüğümüz bazı site önerilerinde bulunacağız.

sınıf öğretmenleri

Klasik eğitimin sonuna yaklaştığımız şu yıllarda, eğitim ve öğretim kendini güncellemeden devam edemezdi. İnsanın belki de en önemli eğitim basamağı olan ilköğretim, tartışmasız iyi bir öğretmenle, öğrencinin yaşamına yön vermekte. Bu yazımız kendini yeni yüzyıla adapte edebilmiş ve öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmeyi misyon edinmiş sınıf öğretmenlerimiz için.

Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerileri

Sınıf öğretmenlerimiz, temel okuma yazma öğretme dışında, öğrenciyi bir çok alanda yetiştirmekte ve öğrenciyi, hayatının sonrasına hazırlamakta. Hal böyle olunca da, Sınıf öğretmenlerinin yeni yüzyıl becerilerini öğrencilerine kazandırmak istemesi kaçınılmaz olmuştur.
Klasik eğitim, kara tahta eğitimi artık geride kaldı.

Klasik eğitimde problemi öğretmen yaratır, öğrenci çözerdi. Ancak günümüzde kullanılan teknoloji materyallerinde durum biraz farklı. Öğrenci problemi kendisi keşfedip, kendisi çözmekte. Öğretmen burada sadece ve sadece rehberlik görevinde bulunuyor.

İnternete Bağlanabilen Herhangi Bir Teknolojik Alet Yeterli -Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerileri

Yazınında bundan sonrasında ise, sınıf öğretmenlerinin bir tablet, bilgisayar, akıllı telefon, akıllı tahta, robot kitleri, lego setleri vb. gereçlerle öğrencilere problem çözme, eleştirel düşünme becerisi, analitik düşünme becerisi kazandırabileceği içeriklere geldik. Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerilerini şu şekilde sıralayalım.

Sınıf Öğretmenleri İçin Teknoloji ve Fen Eğitimi Önerileri

Discovery Education

Discovery sadece belgesel üreten bir kurum olarak düşünmek yanlış olur. K12 sistemindeki öğrenciler içinde kurdukları bu web sitesi, dünyayı keşfetme, bilimi anlama konusunda bizce mükemmel işler çıkarıyor. Öğrencilerinizle beraber dünyayı bu site ile keşfedebilir, keyifle heyecanlanabilirsiniz

TUBITAK Bilim Çocuk Dergisi

Tek üzücü tarafı ücretli olması diyebiliriz. Çocuklar için geleceği sorgulama, eleştirel düşünme becerisini geliştirici bir çok makale bu dergi içerisinde mevcut. Abone olarak sınıfınızla beraber ayda bir de olsa siteye uğramanız harika olacaktır.

Code.org

Silikon vadisinde bulunan hemen hemen her şirket tarafından desteklenen bu site, son yıllarda oldukça popüler. Öğrencilerin ekranına temel problemler yansıtılarak, kendileri tarafından kodlanması beklenir. Bireysel farklılıklardan kaynaklı sınıf uyumsuzluğunu tamamen ortadan kaldırır. Her öğrenci kendi hızına göre problemlerde ilerler ve öğrenci sorunu çözdükçe daha zoru ile karşılaşır. Özellikle kod-okur yazarlığı açısından mükemmel bir sitedir.


Scratch

MIT üniversitesinin, çocuklar için geliştirdiği bu program oldukça işe yarıyor. Sadece çocuklar için demek biraz yanlış olur, program kod yazmaya yeni başlayan herkes için ideal. Code.org problemlerinden ziyade çocuklar bu platform üzerinden kenScratchdi matematiksel temele dayalı programlarını yazabilir. Oyun programlayarak hem eğlenceli hem de eğitici bir zaman geçirebilirler.

NASA Kid’s

NASA’nın STEM eğitimine ne kadar önem verdiğini bu siteyle daha da iyi anlayabiliyoruz. Mustafa Kemal’in “İstikbal göklerdedir.” sözü hala geçerliliğini koruyor. İnsanoğlunun geleceği olan “uzay ” konusunda çocuklarınızı meraklandırmak hiç de fena bir fikir olmayabilir.

Yeni Nesil Lego – LegoWeDO

Sınıfınızdaki küçük mucitleri keşfetmek için bu set tam size göre. Çocukların gelişimi için oldukça önemli olan LEGO oyunları artık daha akıllı. Çocuklar oluşturdukları parçaları artık bu set sayesinde programlayıp robot haline getirebiliyor. İçinde mekanik, yazılım, mühendislik ve yaratıcılık barındıran bu setler çocukların kendilerini geliştirebilmeleri açısından çok önemli.

MakeBlock

STEM eğitimlerini duymuşsunuzdur. Bu setler işte tam olarak bu işe yarıyor diyebiliriz. Çocukların fen, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında kendilerini geliştirmeleri için, kullanımı basit ve eğlenceli setler üretmekteler.

Süper Penguen

Sınıfınızda gizli karikatüristler olabilir mi ? İşte sizin için harika bir web sitesi. Site çocukların eğlenerek öğrenmeleri, düşüncelerini mizahla ifade edebilmeyi ve karikatür tasarlamayı öğretmeyi hedefliyor. Öğrencilerinizle güzel bir etkinlik olabilir diye düşündük.

Merak edeceğinizi düşünüyoruz : https://www.egitimpsikoloji.com/cevrimici-oyun-bagimliligi-anne-babalarin-sucu-mu-bagimlilara-ruhsal-hasta-diyebilir-miyiz/


Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.