İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Psikolojik Testler Eğitimi Nereden ve Nasıl alınır? 2021

Psikolojik testler eğitimi konusunda araştırma yapmak istiyorsanız bu yazımızda sizin için derlemelerde bulunduk. Özellikle 2020 yılı itibariyle bu yazımız sizler için bir yol gösterici olma niteliğinde.

Yeni mezun psikologların, mezun olduktan sonra akıllarına gelen ilk adım eğitimlerden geçmek oluyor.Psikolojik test eğitimleri nereden alınmalı? Online psikolojik testler eğitimi var mı? Test eğitimleri de bu işin en önemli parçalarından biri diyebiliriz.
Peki test eğitimleri almadan önce neler yapmalıyız? Nasıl ve nereden ulaşmalıyız? Her eğitim veren yer gerçekten güvenilir bilgi mi sunuyor?

Yeni Mezun Psikologlar

Psikoloji Eğitimleri

Mezun oldunuz ve henüz alanınızı daraltmadınız, yani bir konu üzerinde uzmanlaşma girişiminiz başlamadı. Alacağınız eğitimler ve edineceğiniz tecrübeler zaten siz istemeseniz bile bu yola sizi çıkaracaktır. Tabi burada nerede, nasıl bir eğitim alıp, tecrübe kazanacağımıza biz karar veriyoruz ve aslında kritik seçimler burada başlıyor.

Psikoloji mezunu olarak lisans/yüksek lisans eğitiminizi tamamladınız. Bunun üzerine hangi alana yoğunlaşmak istiyorsanız ki bunu direk seçmek zorunda değilsiniz (ama en azından eleyebilirsiniz), yapabileceklerinizi görebilmek adına mesleğinizi yapan kişileri gözlemlemeniz gerekmekte. Zaten iyi bir gözlemci olduğunuzu umarak, size en yakın gördüğünüz veya görmediğiniz, felsefesine inandığınız ya da inanmadığınız alanları belirlemeniz, seçimleriniz açısından oldukça iyi olacaktır.
Karşınıza bir çok eğitim, 40 dakikalık fotoğraf çekimi sonrası dağıtılan sertifikalar, kendinin bile ne anlattığını bilmediği kişilerin sunumları, seminerleri derken zamanınızı sizden talep eden bir çok etkinlik ile karşılaşacaksınız. Ancak bunların hiç biri size bir vizyon kazandırmayacak. Hayatınıza, mesleğinize anlam katacak işlerde bulunmanız oldukça önemli.

İlerde alabileceğiniz eğitimler arasında psikoloji alt dalları, yan dalları, bütünleşebilen bölümler, terapi yöntemleri, terapi felsefeleri derken bir çok seçenek bulunmakta. Ve bu eğitimlerle beraber olmazsa olmaz “Testler Eğitimi” de bugünün konusu. Psikolojik Testler kursu olarak da geçen bu eğitimlerin bu aralar Objektif Testler Eğitimi ve Yetişkin Testler eğitimi alanları daha popüler.
Biz bu yazımızda Testler eğitimiyle başlayacağız. Kim ne derse desin gerçekten iyi bir psikolog olmak istiyorsanız testleri doğru kullanabilmek, analiz edebilmek siz ve danışanınız için çok önemli.

Testler Eğitimi 2021

İletişim becerileri yüksek ve iyi bir gözlemci olarak harikalar yaratacağınız mesleğinizde, uzmanlar tarafından alacağınız eğitimler size oldukça yardımcı olacaktır.
Doğru veriyi, doğru bir testle, doğru bir şekilde analiz ederek sonuca ulaşmamız veya durum hakkında bilgi almamız ancak buradaki her bir noktayı hatasız yapmaktan geçiyor.
Yazımızın devamında sizler için bu testlerin neler olduğunu, ülkemizde bu eğitimleri veren kurumları, ve daha detaylı bir çok bilgiyi vereceğiz.
Psikoloji Test Eğitimleri 2020 yazımıza geçiş yapabiliriz.

Psikoloji eğitimleri görseli

Test Çeşitleri Nelerdir?

Psikoloji alanında en çok kullanılan test alanları ;

 • Zeka IQ Testleri
 • Gelişim Testleri
 • Dikkat ve Algı Testleri
 • Başarı Testleri
 • Yetenek ve İlgi Testleri
 • Kişilik Testleri
 • Projektif Testler
 • Aile Değerlendirme
 • Envanterler
 • Ölçekler
 • Anketler
 • Listeler Formlar

Yukarıda saydığımız alanlar, alabileceğiniz test eğitimlerinden sadece bazıları olmakla beraber, alanda en çok ihtiyaç duyulanlar diyebiliriz. Peki bizler bu alanlarda ne tür eğitimler alabilir ve bunu mesleğimizde nasıl kullanabiliriz.

Zeka (IQ) Testleri

Kullanılan yüzlerce Zeka (IQ) testi bulunmakta. Ayrıca zeka analizlerine daha kapsamlı performans testlerinden de ulaşılabiliyor. Geçerlilik ve güvenirlik açısından bazı testler daha ön planda ve kullanım oranı daha yüksek. Bu testlerden bazıları;
– BAYLEY BEBEKLER IÇiN ZEKA TESTi
– PORTEUS LABiRENTLERi TESTi
– KOHS KÜPLERİ ZEKA ÖLÇEĞİ
– ALEXANDER PRATİK ZEKA-YETENEK TESTİ
– BİNET TERMAN TESTİ
– TKT (Temel Kabiliyetler Testi)
– CAS (Bilişisel Değerlendirme Sistemi)
– CATTEL ZEKA TESTİ
– BİR İNSAN ÇİZ TESTİ
– STANFORT – BINET ZEKA TESTİ (Ülkemizde Çok Kullanılır)
– WISC-R ZEKA TESTİ( Ülkemizde Çok Kullanılır)
– LEİTER ULUSLAR ARASI PERFORMANS TESTİ
– ANADOLU SAK ZEKA ÖLÇEĞİ (ASİS Zeka Testi)

Gelişim Testleri

Bilişsel, zihinsel, duyuşsal ve psikomotor becerileri ve yaşa göre gelişim testleri alanda olmazsa olmazlardan. Özellikle eğitim alanında çalışacaksanız ve işinizin çocuk ve ergen yaştaki kişilerle olacağına inanıyorsanız bir yandan eğitimlerinize bu alandan başlayabilirsiniz.

Dikkat ve Algı Testleri

Dikkat ve Algı özellikle öğretmenlerin talebi, veli isteğiyle kliniklere başvurulan alanlardan biri. Yine gelişim testlerinde olduğu gibi bu alanda çocuk ve ergen yaştaki danışanlarda biraz daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Kariyerinizde size oldukça artı sağlayacağından hiç şüpheniz olmasın. Bu testlerden bazıları ;
-BENDON
-GESTALT
-FROSTİG
-D2
-FRANKFURTER
-KATİL KİM DİKKAT TESTİ
-OYUNLAŞTIRILMIŞ DİKKAT TESTLERİ
-WISC-V

Başarı Testleri

Başarı Testleri adından olsa gerek akademik anlamda algılanıyor olabilir. Ancak psikoloji de başarı testleri biraz daha farklı analizler bize sunuyor. Bu analizlerde kişide beklenen yetenekler ölçülerek, yetersiz alanlar saptanıyor. Ayrıca kişinin güçlü yönleri de bu testler sayesinde saptanabiliyor. Kişi güçlü yönlerini keşfediyor ve eksik yetenek ve becerilerini bilerek gelişim planı hazırlayabiliyor.

Yetenek ve İlgi Testleri

Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarda, insanların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda aldıkları eğitim yaşamları boyunca onlara bir çok avantaj sağlıyor. Özellikle ilgi ve yetenekleri saptanmış ve bu konuda farkındalığı oluşmuş kişilerin, akademik hayatları, meslek eğitimleri, iş doyumları ve mutluluk düzeyleri oldukça yüksek gözükmekte. Hal böyle olunca da Psikoloji Testler Eğitimi 2021 yazımızın belki de ülkemizde hızla popülerleşen en önemli alt başlığı Yetenek ve İlgi Testleri diyebiliriz.
Okul danışanlarının görev tanımları içerisinde geçen ancak bazı durumlarda bu servisi aşan, uzman gözüyle görülmesi gereken kişiler oldukça fazla. Ülkemizde özel yetenekli çocuklar, özel eğitime ihtiyaç duyanlar, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alamayanlar, keşfedilmemiş beyinler işte bu sıralarda saklı. Bu konuda her geçen gün farkındalığın artmasıyla artık insanlar özel olarak psikologların kapılarını çalmakta ve bu konuda destek istemekteler.
Bu alanda kullanılan bazı testler ;
-EDWARD KİŞİSEL TERCİH ENVANTERİ
-AKADEMİK BENLİK KAVRAMI ÖLÇEĞİ
-MESLEKİ OLGUNLUK ÖLÇEĞİ
-KİŞİLİK MESLEK ENVANTERİ
-HOLLAND MESLEKİ TERCİH ENVANTERİ

Yeni nesil öğrenme ortamlarında ÖR: bilsanatolye.com öğrencilerin öncelikle güçlü ve zayıf yönleri tespit ediliyor ve eğitim süreci buna göre şekilleniyor. Bu sistemin gün geçtikçe daha geniş kapsamlı ele alınacağı düşünülüyor. Ve bu noktada siz değerli psikologlara çok iş düşüyor.

Kişilik Testleri

Alınması Gereken Psikoloji Testler Eğitimi 2020 yazımızda, tavsiye ettiğimiz bir diğer eğitim ise kişilik testleri üzerine.
-NERIS TYPE
-MBTI KİŞİLİK TESTİ
-TALEN-T KİŞİLİK ENVANTERİ
-MINNESOTA KİŞİLİK TESTİ
-SEMPTOM DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ (SA-45)
-16PF KİŞİLİK ÖLÇEĞİ
-RORSCHACH
-FDT(FIGURE DRAWINGS TEST)

Aslında testler eğitimini ele almak çok da basit bir iş değil. Binlerce çalışma, yüzlerce anket, envanter, test mevcut. Öncelikle dünyada sonrasında ülkemizde kullanılan en önemli gördüklerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Kısaca toparlamamız gerekirse, kariyer isteyen her psikoloğun kendini geliştirmesi şart ve şart! Özellikle danışanlarınıza doğru ve etkin destek verebilmek, sonrasında kariyerinizde yükselmek istiyorsanız doğru zamanda doğru eğitimlerden geçmeniz gerekmektedir. Psikolojik Testler Eğitimi alma gibi bir karar verdiyseniz online eğitimlerin de olduğunu bu yüzden iş yoğunluğu ve zamanı asla bahane etmeyeceğinizden eminiz. Ayrıca her fiyata uygun eğitim bulmak da mümkün.

Nereden Eğitim Alabiliriz ?

Eğitim alabileceğimiz bazı site ve kurumları alta bıraktığımız linklerden inceleyebilirsiniz.
https://www.klinikpsikoloji.com.tr/psikolojik-test-egitimleri/
https://www.kimpsikoloji.com/uzman-ve-ogrenci/psikolojik-egitim/test-egitimleri/
http://www.apamer.com.tr/psikolojik-testler-egitimi/
https://rasyonelpsikoloji.com/uygulayici-belgeli-test-egitimleri/
https://sem.altinbas.edu.tr/index.php/sem-egitimlerimiz/psikoloji/objektif-ve-projektif-psikolojik-testler-egitimi.html


Ayrıca Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimlerini incelemek isterseniz : https://www.egitimpsikoloji.com/klinik-psikoloji-yuksek-lisans-kayit-kabul-sartlari-ve-ucretleri-2020/

Kaynakça : https://www.kimpsikoloji.com/uzman-ve-ogrenci/psikolojik-egitim/test-egitimleri/ – https://www.tuik.gov.tr/

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.