İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mersin Robot Turnuvası VEX 2020

Turnuva

Dünyanın en büyük robot yarışmalarından birine Mersin ev sahipliği yaptı. Ortaokul öğrencilerinin temel mekanik ve programlama becerileriyle oluşturdukları robotlar, belirli görevleri yerine getirmek için Mersin robot turnuvası kıyasıya yarıştı.

Çağ Koleji Vex Turnuvası 2

Mersin Robot Turnuvası Organizasyonu

Organizasyon Mersin Çağ Koleji ev sahipliğiyle okulun Eğitimde İnovasyon Derneği ortak çalışmasıyla WEX turnuvası olarak düzenlendi. Dünyanın birçok yerinde düzenlenen bu organizasyon, öğrencilerin şehirler arası hatta ülkeler arası ilgi alanına uygun akranlarıyla iletişim, işbirliği içerisinde olmasını sağlıyor. Ayrıca çağımızın gerektirdiği birçok becerinin de gelişmesine katkı sağlıyor.

Öğrencilerin eğlenerek, hayata geçirerek, yaşayarak öğrendiği bu tür projelere destek vermek sanırım eğitim sistemimizin en temel taşlarından biri olmak zorunda. Gelecekte üreten, iş birliği içerisinde çalışan bir nesil ancak ve ancak bu yolla eğitilebilir. Eleştirel düşünebilen, problem çözebilen, çözümü hayata geçirebilen, kod yazabilen kişilerin yeni yüzyıla daha rahat uyum sağlayabileceği aşikar.

Çağ Koleji Vex Turnuvası

Mersin robot turnuvası 2020 yılına damga vurarak bir çok şehirden katılımcının buluşmasıyla gerçekleşti. 300 e yakın öğrenci ve öğretmen organizasyonda yer aldı. Birçok küçük yarışmayı da içinde barındıran bu turnuvada toplam 7 ödül dağıtıldı.

Yarışmaya Çağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ünal AY,  Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet METİN, Özel Öğretim Genel Müdürü Sayın Bekir KOCAOĞLAN da katıldı. Ayrıca turnuvada Mersin Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü akademisyenleri de jüri olarak katıldı.

Mersin robot turnuvası ile bölgenin bu konuda en büyük organizasyonlarından biri yapılmış oldu. Avrupa Kodlama Haftasında da göstermiş olduğu başarılarla Mersin şehri bu konuda Çukurova’nın başkenti olmaya aday gibi gözüküyor.

Bu Tür Yarışmalar için

Bu tür organizasyonlara katılmak isteyen öğrenciler, aileler ve öğretmenlerin takip edebileceği bir kaç site önermek gerekirse ;
https://www.bilimkahramanlari.org/tr/dunya-robot-olimpiyati/
http://educatrobotics.com/
http://robot.meb.gov.tr/

Bu sitelerden takipte kalarak, başvuru tarihlerini kaçırmadan kayıt olabilirsiniz. Oluşturduğunuz takımlarla şehir şehir gezeceğinizi unutmadan söylemek isteriz. Ayrıca turnuvalarda başarı kazanan takımların Türkiye finallerine giderek orada da başarı göstermesi halinde Dünya Kupası Turnuvalarına gitmeye hak kazanarak ülke ülke gezme şansınızında olduğunun altını çizmek gerekir.

Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir içeriğimiz daha var : https://www.egitimpsikoloji.com/robotik-kodlama-egitimi-nedir/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.