İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans 2023

Hukuk fakültesi yüksek lisans programları, öğrencilerine hukuk alanında derinlemesine bilgi ve beceriler sunar. Programlar genellikle öğrencilere hukukun farklı alanlarını, yasal uygulamaları ve yargı sürecini öğrenme fırsatı verir. Ayrıca, öğrencilere hukuk sistemi içinde yer alan kurumlar ve yasal uygulamalar hakkında bilgi verir. Yüksek lisans programları, öğrencilere hukuk alanında kariyer yapmak isteyenlere yararlı olabilir.

Hukuk Fakültesinde Yüksek Lisans Yapmak İçin Gereken Şartlar

Hukuk fakültesi yüksek lisans programları için genellikle aşağıdakiler gerekmektedir:

 1. Lisans diploması: Hukuk fakültesinde ya da başka bir bölümde alınmış olması gerekmektedir.
 2. Not ortalaması: Belirli bir not ortalamasına sahip olmak ya da belirli bir sınavda belirli bir skoru almak gerekebilir.
 3. Başvuru formu ve belgeler: Başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin eklenmesi gerekmektedir.
 4. Sınavlar: YDS, TOEFL gibi dil sınavları gibi sınavlar yapılabilir.
 5. Mülakat: Bazı programlar için mülakat yapılabilir.

Bu şartlar fakülteden fakülteye ve programdan programa değişebilir. Lütfen konu ile ilgili olarak tercih ettiğiniz fakültenin web sayfasını veya danışmanı ile iletişime geçiniz.

Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans Bölümleri

Hukuk fakültelerinde yüksek lisans programları genellikle aşağıdaki bölümlerde sunulmaktadır:

 1. Hukuk: Genel hukuk, özel hukuk, ceza hukuku, iş hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku, sosyal hukuk, adli hukuk gibi alanlarda eğitim verilir.
 2. İdari Hukuk: Kamu hukuku, yargı reformları, yerel yönetim hukuku, sosyal hukuk gibi alanlarda eğitim verilir.
 3. Uluslararası Hukuk: Uluslararası ticaret hukuku, uluslararası adalet ve uyuşmazlıklar, çevre hukuku, insan hakları hukuku gibi alanlarda eğitim verilir.
 4. Avukatlık: Avukatlık mesleği hakkında bilgi sahibi olmanızı ve mesleki beceri kazanmanızı sağlar.
 5. Hukuk Bilimleri: Hukuk teorisi, hukuk tarihi, hukuk yazını, hukuk sosyolojisi gibi alanları içerir.

Bu bölümler fakülteden fakülteye ve programdan programa değişebilir. Lütfen konu ile ilgili olarak tercih ettiğiniz fakültenin web sayfasını veya danışmanı ile iletişime geçiniz.

Hukuk fakültesi

Türkiye’de en iyi Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans Programları – Okulları

Türkiye’de en iyi hukuk fakültesi yüksek lisans programları üniversitelerde sunulmaktadır. Öğrenci alım şartları programa göre değişebilir, ancak genellikle öğrencilerin hukuk lisans eğitimlerini tamamlamış olmaları ve başvuru için gerekli olan dil seviyesini sahip olmaları gerekmektedir. En iyi hukuk fakültesi yüksek lisans programlarının sunulduğu üniversiteler arasında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi, sayılabilir.

Lütfen not edin ki, adresleri kontrol etmeniz önerilir çünkü bu web sitelerin adresleri zaman içinde değişebilir.

Hukuk Fakültesi Yurtdışı Programları

Hukuk fakültesi yurtdışı programları arasında lisans ve yüksek lisans programları, yaz okulları, çalışmalar ve stajlar gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin Harvard, Yale, Oxford gibi ünlü üniversiteler hukuk fakültesi yüksek lisans programları açmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer ülkelerde de birçok üniversite hukuk fakültesi yurtdışı programları sunmaktadır.

Evet, örnek olarak verilebilecek üniversiteler arasında Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, University College London (UCL), King’s College London, Paris Sorbonne Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Lund Üniversitesi, Leiden Üniversitesi, Erasmus Üniversitesi Rotterdam, University of Melbourne, The University of Sydney gibi üniversiteler hukuk fakültesi yüksek lisans programları sunmaktadır. Ayrıca ülkeler arasındaki öğrenci değişim programları sayesinde birçok üniversitenin yurtdışı hukuk programlarına katılma şansınız olabilir.

Ayrıca bu üniversitelerin hukuk fakülteleri ile ilgili bilgiye erişmek için üniversitelerin ana web sitelerinde “law school” veya “faculty of law” gibi kelimelerle arama yapabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans Ücretleri

Hukuk fakültesi yüksek lisans programlarının maliyeti üniversiteler ve ülkeler arasında değişebilir.

Yurtiçinde bu alanda devlet üniversiteleri başı çektiği düşünülürse eğitiminiz ücretsiz olacaktır. Ancak vakıf ve özel üniversitelerde eğitim almak isterseniz 60.000 TL ile 150.000 TL ile yıllık ücret ödemeyi göze almalısınız. Yurtdışı programlarında ise maliyetler biraz daha yüksek. Örneğin, ABD’deki üniversitelerin yüksek lisans programları genellikle diğer ülkelerdeki programlara göre daha yüksek maliyetli olabilir. Ayrıca yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin konaklama, yeme, ulaşım, sağlık sigortası gibi masrafları da dikkate alması gerekir.

Örnek olarak verilebilecek maliyetler:

 • ABD’deki üniversitelerde yüksek lisans programları genellikle yıllık 30,000 – 60,000 dolar arasında değişebilir.
 • Avrupa Birliği ülkelerinde, yüksek lisans programları genellikle ücretsiz veya yıllık 2,000 – 10,000 Euro arasında değişebilir.
 • Avustralya ve Yeni Zelanda’da yüksek lisans programları genellikle yıllık 20,000 – 40,000 dolar arasında değişebilir.

Bu veriler sadece genel bir fikir vermek amacıyla verilmiştir, gerçek maliyetler üniversiteye, programa ve kişinin durumuna göre değişebilir. Bu nedenle, potansiyel öğrencilere öncelikle tercih ettikleri üniversitelerin resmi web sitelerinde veya direkt olarak üniversitelerle iletişime geçerek programların maliyetleri hakkında bilgi almaları önerilir.

Dikkatinizi Çekebilir : https://www.egitimpsikoloji.com/sosyoloji-yuksek-lisans-programlari/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.