İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demans ve Alzheimer Nedir? Doğru Teşhis Nasıl Koyulabilir?

Bunama

Demans ve Alzheimer Nedir?

Demans nedir ? Demans fizyolojik veya ruhsal olarak kişinin bazı semptomlar göstermesiyle oluşan genel bir sorundur. Halk dilinde bunun adı “bunama”dır. Bu sorunlar sadece hafıza kaybıyla oluşmaz. Kişi, motor becerileri, problem çözme becerisi, analitik ve eleştirel düşünme becerisini de kaybedebilir. Kişinin huyları, zevkleri, konuşma tarzı, stres oranı da değişimler arasında olabilir.
Alzheimer ise bazı proteinlerin normal olmayan davranışlar sergilemesiyle demansa neden olan bir hastalıktır. Bu proteinler özellikle beyin fonksiyonlarını etkileyerek kişide sorunlar yaratmakta.

Demans’a Yol Açan Hastalıklar

Alzheimer burada oldukça yüksek bir orana sahiptir. Kişinin demans yani bunama yaşaması akla ilk Alzheimer getirmektedir.
Tabi demansa yol açan, şüphelenmesi gerekilen başka rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Bunlar:
-Beyin damarlarında tıkanıklık
-Beyin enfeksiyonları
-Vitamin eksiklikleri
-Tümör
-Alkol Sigara kullanımı ve beyine etkileri
-Ve diğer

Demans Riskini Arttıran Faktörler

Yapılan araştırmalar, kadınlarda bu oranın çok daha yüksek görüldüğünü saptadı. Risk olarak ilk sayılabilecek madde cinsiyet diyebiliriz. Ayrıca kişinin yaşı da oldukça önemli. Kişi yaşlandıkça kognitif yönlerini kaybetmeye başlaması demansla sonuçlanabilmekte.
Bir başka araştırmaya göre ise demans eğitim düzeyi düşük kişilerde daha fazla görülmekte. Özellikle okumanın ve çalışmanın, demans ve alzheimer olma ihtimalini oldukça düşürdüğü yapılan çalışmalarda özellikle vurgulanmış.
Her hastalıkta olduğu gibi burada da kalıtım çok önemlidir. Kişinin ailesinde bu hastalık var ise kişi de risk altındadır diyebiliriz.

demans,bunama,alzheimer

Demans Belirtileri Nelerdir?

Demans belirtileri bir anda yoğun bir şekilde ortaya çıkmaz. Genellikle evre evre ilerlemektedir.

 1. Evre
  Gözle görülür bir sorun yoktur. Kişi normal hayatına devam edebilmektedir. Sosyal hayatında ve iş hayatında bir sorun yoktur.
 2. Evre
  Kişide zamanla unutkanlıklar baş gösterir. Özellikle rutin hayatında bazı şeyleri yapmayı unutur. Ocağın altını söndürmek, anahtarlarını evde bırakmak, ne yediğini hatırlamamak gibi. Ancak bu yaşlılığın verdiği bilişsel yavaşlamadan da olabilir. Kişi eğer 65 yaşından küçükse bu tür belirtiler 2.evreden şüphelendirebilir.
 3. Evre
  Bu evrede kişi sosyal hayatında ve iş hayatında bazı sorunlar yaşamaya başlar. Şüphelenme bu evredeki belirtilerle güç kazanır. Kişinin çevresi durumun farkına bu evrede varır. Aynı şeyleri tekrar tekrar anlatabilir. Unutkanlık farkedilebilir düzeye gelmiştir. Kişi iş hayatında eski performansıyla çalışamaz. Araba kullanma gibi konsantrasyon gerektiren işlerde sorunlar ortaya çıkar. Problem çözmede zorluk çeker.
 4. Evre
  3. Evredeki belirtiler şiddetlenir. Kişi sosyal hayattan çekilmeye başlar. Hayatından memnun değildir. Sorulan sorulara cevap vermeyebilir. Fakat bu kişinin isteksizliğinden kaynaklıdır.
 5. Evre
  Kişi güncel olayları takip edemez. Gün içinde yaşadıklarını unutması bu evrede başlar. Kişinin orta dereceli demans teşhisi bu evrede koyulabilir. Önceki evrelerde görülen belirtiler şiddetlenir ve devam eder.
 6. Evre
  Kişi bir bakıcı ihtiyacı duyacak düzeye ulaşmıştır.Hayal görme ve paranoya bu evrede görülebilir.
 7. Evre
  Konuşma, yürüme, tuvaleti tutma, gülümseme gibi temel yapılabilir fonksiyonlar yitirilmiştir.

Kaynakça :
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/alzheimer-ve-demans-arasinda-nasil-bir-fark-var-40056369
https://www.bayindirhastanesi.com.tr/blog/demans-ve-alzheimer-217
https://www.acibademmobil.com.tr/demans-evreleri/

Depresyon ve oyun bağımlılığı :
https://www.egitimpsikoloji.com/mutsuzluk-hastaligi-modern-dunyanin-yeni-sorunu/
https://www.egitimpsikoloji.com/cevrimici-oyun-bagimliligi-anne-babalarin-sucu-mu-bagimlilara-ruhsal-hasta-diyebilir-miyiz/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.