İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Anne Babaların Suçu mu ?

Günümüzde en büyük problemlerden biri olan çevrimiçi oyun bağımlılığı, gün geçtikçe daha da büyüyen bir tehlike haline gelmekte. Son araştırmalara göre dünyada 2 milyar kişi çevrimiçi oyun oynamakta ve bunların bir çoğu bağımlı olmaya aday. Türkiye çevrimiçi oyunda ne yazıkki dünya birincisi. Yaklaşık 50 milyon kişi ve ortalama 38 dakika zaman geçirmekte.

oyun bağımlılığı

Konumuza giriş yapmadan önce, çevrimiçi oyun nedir? bunu bilmekte fayda var. Çünkü özellikle ergen yaşlarda bu bağımlılığa yakalanan çocukların sorumlusu “anne ve babalar”dır diyebiliriz.

Çevrimiçi Oyun : Bilgisayarlar ya da diğer çoklu ortam aygıtlarıyla bir ağa bağlanılarak, ve bu ağa bağlanan tüm oyuncuların tek bir oyunda toplandığı yazılımlardır.
Günümüzde bu ağa bağlanan kişilerin, bağlandıkları bilgisayarların donanım özellikleri de çok önemli hale gelmiştir. “Oyun Bilgisayarları” kavramı hayatımıza bu şekilde girmiş olup güçlü donanım özelliklerine sahip bir bilgisayarla, rakiplerine karşı üstünlük elde eden gençler, her yıl gelişen teknolojide güncel kalabilme adına binlerce lira para harcamakta hatta harcatmaktalar.
Ayrıca oyun firmaları tarafından bu yaştaki gençler oyun içi kumara da bağımlı hale getiriliyor. Ücretsiz olarak sunulan oyunların bir çoğu, oyun içerisinden sattıkları kasa, kutu, bilinmeyen şans kartları, vb. bir çok sanal eşyayı ücret karşılığı satmaktalar.
Dünyada 137.9 milyar dolarlık pazara sahip olan oyun sektörü geçen yıla göre %13.3 büyüdü. Ayrıca 2021 yılında bu pazarın 180.1 milyar dolara kadar büyüyeceği öngörülüyor.

oyun bağımlılığı

Çocuklarınızı Sevindirdiğinizi Düşünerek Oyun Bağımlılığı Kazandırmayın


TÜİK verilerine göre Türkiye’de gençlerin yüzde 10,1’i çevrimiçi oyun bağımlısı. Ve bu bağımlılığı kazanırken kullandıkları her araç ve gereç, anne baba tarafından sağlanmış ve kontrol dışında bırakılmış ortamlarda kullanılmakta.

Diğer Bağımlılıklardan Bir Farkı Yok !
Diğer bağımlılıklarda yaşanan fizyolojik ve yoksunluk belirtileri aynı şekilde çevrimiçi oyun bağımlılığında da görülmekte. Beyne haz uyarıları gönderen, limbik sistemini hareketlendiren ve tamamen ödül mekanizmasıyla kişiyi saatlerce başında tutabilecek güçteki bu oyunlara bağımlı olan kişiler, bu oyunlardan vazgeçmek isterlerse, diğer bağımlılıklarda olduğu gibi tedavi almak zorunda kalıyorlar.

Bağımlılığın Üstü Ruhsal Hastalık Olarak Değerlendiriliyor
İstanbul Bakırköy Prof. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Hastanesi çevrimiçi oyun bağımlılığı olanları tedaviye kabul etmeye başladı. Oynama süresi 18 saate kadar çıkan kişilerin tedavisinde yönlendirilen bir kurum haline geldi. Artık Türkiye’de internet ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ruhsal bir hastalık olarak görülmeye başlandı.

Kaynakça : https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp

İlginizi çekebilir : https://www.egitimpsikoloji.com/mutsuzluk-hastaligi-modern-dunyanin-yeni-sorunu/

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.